Connect with us

Якщо цього не зробити, це може призвести до дуже серйозних ускладнень, у тому числі до смерті, якщо пошкодження значні. Кожен, хто став свідком нещасного випадку, повинен надати потерпілому належну допомогу [1]. При незначних ранах допоможе Бепантен від опіків. Мазь від цього виробника може стати у нагоді в аптечці, якщо вдома є новонароджений, годуюча мати або дитина-непосида. Пелюшковий дерматит, дрібні садна й подряпини, опіки і тріщини на сосках – у лікуванні цих проблем Бепантен® мазь може зіграти не останню роль.

Що потрібно знати про опіки?

Опік – це пошкодження шкіри, а іноді й підлеглих тканин. Він виникає внаслідок дії високих температур або контакту з електричним струмом чи хімічними речовинами. Всі люди схильні до цього типу травм. Опік може становити загрозу для життя і є особливо небезпечним для маленьких дітей. Тому кожна людина повинна знати основні принципи надання першої допомоги [2].

Види опіків

Існують наступні типи опіків:

  • термічні,
  • хімічні,
  • електричні [3].

Термічні опіки спричиняються дією на шкіру високої температури. Травма може статися від дотику до нагрітого предмета, обливання гарячою рідиною, контакту з парою або вогнем. Цей тип є одним з найпоширеніших. Щороку цей тип опіку виникає у кількох сотень тисяч людей.

Хімічні опіки спричиняються їдкими речовинами. Вони виникають при безпосередньому контакті зі шкірою та слизовими оболонками, але небезпеку становлять і пари хімічних речовин. Варто пам’ятати, що цей тип травм трапляється не лише з промисловими працівниками. Хімічні опіки можуть траплятися і в побуті, їх спричиняють миючі засоби, що використовуються для прибирання.

Останній тип опіків виникає через струм високої або низької напруги. Людське тіло є резистором, тому при опіку виділяється багато теплової енергії. Варто зазначити, що він може співіснувати з термічними опіками, оскільки іноді загоряється одяг [1].

Ступені опіків

Розрізняють:

  • опік 1-го ступеня – зачіпає епідерміс і проявляється почервонінням і болем,
  • опік 2-го ступеня – охоплює епідерміс і частину дерми та характеризується утворенням пухирів і сильним болем,
  • опік 3-го ступеня – зачіпає дерму, а також судини і нерви, проявляється затвердінням і зміною кольору шкіри, а також відсутністю больових відчуттів,
  • опік 4-го ступеня – зачіпає також м’язи, сухожилля і кістки, відбувається некроз і обвуглювання тіла [3].

Крім того, опік може бути легкого, середнього та важкого ступеня. Більшість опіків першого ступеня не потребують медичної допомоги. Винятки становлять випадки, коли йдеться про немовля або дитину, а також якщо опік дуже обширний і болючий. Опіки першого ступеня обличчя, шиї, грудей, промежини, а також опіки ока або його ділянки вимагають медичної консультації. Консультація лікаря також показана при опіках, що перевищують 3% площі поверхні тіла. Показанням для госпіталізації є також озноб, лихоманка, слабкість, головний біль і запаморочення, які з’являються через кілька годин після опіку. Стаціонарне лікування також необхідне при опіках периферії кінцівки, хімічних опіках, електричних опіках, опіках внутрішніх органів, опіках другого ступеня, що охоплюють понад 10% поверхні тіла, а також при опіках третього ступеня [2].

Література

1. Singh S, et al., The physiology of wound healing, Surgery (2017), http://dx.doi.org/10.1016/ j.mpsur.2017.06.004

2. Arct J., Pytkowska K., Kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej, Cosmetology Today, Warszawa 2009.

3. Осадча, О., Жернов, О., Козинець, Г., & Фейта, О. (2023). Система реабілітації хворих з опіками та їх наслідками. Спортивна медицина, фізична терапія та ерготерапія, (1), 113-118.

Comments
More in Разное
aquapolis